Stare Oulu

Dzisiaj opowiem wam o najstarszych budynkach w Oulu. Niestety ogólnie w całej Finlandii trudno jest o naprawdę stare budynki, jako, że były one zwykle budowane z drewna i z powodu pożarów nie przetrwały do naszych czasów. Oulu było nękane pożarami w XVIII i XIX wieku. Jedne z najstarszych budynków to Katedra w Oulu z 1770 roku i Ratusz Miejski z 1880 roku - te budynki już widzieliście kilkukrotnie. Kolejnym cennym historycznie dla Oulu miejscem jest wyspa Pikisaari w centrum miasta na której zachowało się wiele starych drewnianych budynków. Wyspę też już pokazywałam wam kilka razy ale teraz zapraszam do obejrzenia "całościowego".

Oczywiście także w okolicy rynku znajdziemy wieeeele starych budynków ze starymi rybackimi chatami na czele. Większość z nich funkcjonuje teraz jako kawiarenki itp.

A teraz ciekawostka miesiąca - WCZORAJ odkryłam, ze Oulu ma też swój zamek ;) Jednak niech was nazwa nie zwiedzie - z zamkiem nie ma to wiele wspólnego ;) Tak naprawdę są to ruiny zamku z 1590roku, troche murów i pozostałości prochowni. Na tej prochowni zbudowana została w 1875 roku wieża obserwacyjna. Od 1912 roku służy ona za kafeterię z niewielka wystawą na temat zamku. Zamek czy nie miejsce to jest bardzo urokliwe, zwłaszcza, że znajduje się na wyspie - oczywiście ;)